Štítek: zřícenina
Potštejn – za loupežnickým pokladem

Sluneční paprsky prosakují mezi tmavými korunami stromů, kloužou po kamenech, zalévají strmou stezku světlem a v odlescích značí cestu vzhůru k zříceninám. Z malebného Potštejna, ozdobeného úžasně rekonstruovaným zámkem, stoupá cesta vzhůru ke zříceninám. Tam kdesi stávala majestátní pevnost, jež dobylo jediné vojsko – samotného Karla IV.
Střekov – klenot Českého středohoří

Ústí nad Labem proslulo nezdravým ovzduším, tovármani a socialistickými budovami. Přesto stojí za to vydat se sem na výlet. Už kvůli zřícenině středověkého hradu Střekova!
Kokořín – hrad v pískovcovém ráji

Pozor, ani s koncem letní sezóny se hradní brány všude nezavírají! Co třeba navštívit Kokořín? Přinášíme zimní pozvánku na výlet, který však můžete absolvovat kdykoli v roce!
Litice – v bouři válek

Píše se rok 1448. Jiří z Poděbrad dobývá Prahu a prohlašuje se za správce království. Desetiletí nato se stává českým králem. Lid od něj očekává mnoho. Má zemi, vypleněnou husitskými vojsky, navrátit blahobyt…
Hradní vražedkyně: Skvrny v dějinách Čachtic a Karlštejna

Píše se rok 1534. „Čachtická paní“, která se má nechvalně proslavit jako vražedkyně stovek mladých dívek, se narodí až za šestadvacet let. Přitom v Česku je za podobné sadistické praktiky právě odsouzena jiná šlechtična…
Hrad Trosky – špetka tajemna

Silueta zříceniny Trosky je bezesporu jednou z dominant Českého ráje. Nad malebnou přírodou a množstvím památek drží ochranou ruku dvě věrné strážkyně – Panna a Baba.
Štramberk – „sladká“ zřícenina

Přiznávám se bez mučení, hrad Štramberk jsem si oblíbila nejen kvůli barvité historii, ale také díky „štramberským uším“. Kdo by neznal ony lahodné smotané sušenky, nejlépe chutnající s malinami a cukrem?!
Hauenštejn – v pohádce nebo na stavbě?

Hauenštejn láká slovy: „Přijeďte se na vlastní oči přesvědčit, jak se daří vzkřísit jednu z mnoha křivd minulosti!“ Historie zámku, jež byl zestátněn a později ponechán svému osudu, nelze vystihnout příznačněji.
Obřany – „pár zapomenutých šutrů“

Za Brnem se zdvíhá kopec, který biologové znají jako přírodní park Hádecká planinka. Ostatní mu neřeknou jinak než „Hády“. Právě tady si můžete procvičit zrak a zkusit najít to, co zbylo ze středověkého hradu Obřany.
Sloup – hrad chlípného poustevníka

Silnice protne malebnou ves Sloup v Čechách a začne klesat. Ještě než se opět zanoří do lesů, mine majestátní skálu. Kdyby člověk nevěděl, že má na jejím vršku mezi skalami hledat hrad, projel by bez zastavení…
České středohoří

Ze tří oken hledím od pevnosti kolem přes Boušovice, Doxany, Budiň, Libochovice, Třebenice, Košťál, Mikojedy až k Radobylu a Hanžberk – náš svatý Hanžberk – mi kouká všemi okny až do postele nechť ji postavím kde chci… a ten černý Košťál na obzoru plamenného nebe při západu slunce… a ty modré hory…