Štítek: UNESCO
Mostar – svět tichých protikladů

„Jugoška“ byla vždycky in. Za minulého režimu bylo podívat se tam k „móři“ univerzálním snem. Dnes je to pěkná řádka let, co Chorvatsko trhá rekordy v počtu českých rekreantů na metr krychlový pláže – a jak vypadá klasická „pobytovka“ ve stanu pod borovicemi ví asi každý z nás; ať už z vlastní zkušenosti, nebo z nějaké parodické komedie.
Norsko III: Fjordy, ledovce a hory

Kochejte se s námi nádhernou norskou přírodou! Navštívíme nejkrásnější fjord v zemi, zapsaný na seznamu UNESCO, i nejoblíbenější trekovou trasu, vedoucí po hřebeni mezi dvěma temně zelenými jezery…
Nepál I: Tisíc tváří Káthmándú

Jsou města moderní a historická, špinavá a luxusní, chaotická i dýchající klidem a pohodou. V některých vládne romantická atmosféra, jiná duní hudbou z nočních klubů. Hlavní město Nepálu Káthmándú by se dalo zařadit do všech skupin.
Canterbury: Vražda omylem a jiné povídky

Ještě než vymyslí stroj času, vydejte se na cestu do minulosti do Canterbury. Dlážděné uličky, katedrála, historické domy a audiovizuální expozice Canterburské povídky – to vše vás přenese o pár staletí zpátky.
Valtice – zámek, ve kterém bydleli ti nejbohatší

Lednicko-valtický areál byl v roce 1996 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO, což svědčí o jeho unikátnosti. Krásné zahrady, majestátné zámky…
Lednice – klenot jižní Moravy

Lednicko-Valtický areál je snad nejznámějším historickým komplexem celé Moravy. Právem se řadí na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Telč – renesanční perla Česka

Jihomoravské městečko Telč bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Není divu!
Chrám Boží moudrosti

Chrám Boží moudrosti – Hagia Sofia – se nachází v Istanbulu, městě na dvou kontinentech. Hned oproti se do výše tyčí Modrá mešita. Jsou jako dvě strany jedné mince.
Vilnius – bohémský a jantarový

Procházíte-li se ulicemi litevského hlavního města a máte-li jen trochu rebelantskou duši, spíše než nádherné barokní architektury, pro níž se město těší titulu světového dědictví UNESCO, vás zaujme zdejší mládež.
Na kole po nejstarší železnici světa

3. května 1830. Z komínu vybafne obláček dýmu. Zvony canterburské katedrály oslavně zvoní a parní lokomotiva Invicta se vydává na cestu do Whitstablu. Někdejší trasu první železnice na světě dnes kopíruje cyklostezka.
Výcvik holubů pod Taj Mahalem

Proč je Ágra nejoblíbenější destinací v Indii? Proč se sem hrnou turisti, přestože je tu plno podvodníků, zmatku, krav na ulicích a smogu? Protože Taj Mahal! Málokdo však ví, že se tu také odpradávna cvičí akrobatičtí holubové!
Egypt – země faraónů

Podmořský svět jako z National Geographic, tajemné mumie, báječné poklady ukryté v hrobech faraónů, pyramidy a v neposlední řadě prosluněné pláže obehnané hotely – to jsou důvody, proč se z Egypta stala jedna z nejprofláknutějších turistických destinací posledních let.
Istanbul – na pomezí kontinentů

V Istanbulu prý cestu po Turecku začínat nemáme. „Když vás tam neokradou, stejně všechny peníze utratíte.“ Tato metropole je v jinak skromné zemi opravdu „státem ve státě“.
Konya – „nejstarší město světa“

Západní Turecko nezapře islámskou tradici stejně jako nezapře vliv turismu. Když se tu žena projde v tričku na ramínka, kamenovat ji nebudou. Nicméně v Konyi, na pomezí tradičního a moderního, si vyslouží přinejmenším opovržlivé pohledy.
Tádžmahal – „slza na tváři věčnosti“

Ročně sem zavítá na čtyři miliony turistů, z toho dvě stě tisíc ze zámoří. Úchvatné mauzoleum ze sněhobílého mramoru je jednou z nejslavnějších staveb na světě. Jsou však věci, o kterých se moc neví, nebo se o nich aspoň nemluví.
Windsor – největší hrad světa?

Bylo to v první třídě, seděla jsem v lavici a pozorně poslouchala. Paní učitelka nám povídala o hlavním městě a jako mimochodem prohlásila, že Pražský hrad je největší na světě. Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Právě proto, že se mi tomu nechtělo věřit…