Štítek: Islám
Všechny chutě Turecka

Rozmanité, barevné a vonící – takové je Turecko a přesně taková je i jeho kuchyně. Gurmáni ji spolu s francouzskou a čínskou kuchyní řadí k hlavním gastronomickým tradicím ve světě…
(Nejen) o pákistánských ženách

Pákistán je daleko. O tom, jak tam lidé žijí, jak se mají a jaké mají potřeby většina z nás nemá ani ponětí. Zato velmi přesně „víme“, že je to nebezpečná země plná fanatických islamistů, kterou je třeba nenávidět…
Islámské země aneb Velké překvapení

Islám je dnes Západu prezentován jako hrozba. Od 11. září 2001 se (nejen) mezi Američany usídlil strach. Nemálo lidí si muslimy představuje jako snědé chlapíky s plnovousem, šátkem na hlavě a samopalem v ruce. Přitom…
Chrám Boží moudrosti

Chrám Boží moudrosti – Hagia Sofia – se nachází v Istanbulu, městě na dvou kontinentech. Hned oproti se do výše tyčí Modrá mešita. Jsou jako dvě strany jedné mince.
Kašmír aneb Dějiny bolavého ráje

Na světě jsou místa, která jsou krásná a přece tam nikdo nejezdí. Jsou tam totiž války a nepokoje, číhá tam nebezpečí. Za jeden z takových krajů je považován Kašmír, území rozervané mezi Pákistánem a Indií.
Egypt – země faraónů

Podmořský svět jako z National Geographic, tajemné mumie, báječné poklady ukryté v hrobech faraónů, pyramidy a v neposlední řadě prosluněné pláže obehnané hotely – to jsou důvody, proč se z Egypta stala jedna z nejprofláknutějších turistických destinací posledních let.
Istanbul – na pomezí kontinentů

V Istanbulu prý cestu po Turecku začínat nemáme. „Když vás tam neokradou, stejně všechny peníze utratíte.“ Tato metropole je v jinak skromné zemi opravdu „státem ve státě“.
Šrínagar – indické „Benátky“

Kašmír je jeden z nejkrásnějších koutů Indie, přitom neustále zmítaný nepokoji. Najdete tu zapomenutou perlu: Šrínagar – jedno z nejromantičtějších měst na světě. Mnoho turistů sem ale nejezdí. Proč? Prostě se bojí.
Konya – „nejstarší město světa“

Západní Turecko nezapře islámskou tradici stejně jako nezapře vliv turismu. Když se tu žena projde v tričku na ramínka, kamenovat ji nebudou. Nicméně v Konyi, na pomezí tradičního a moderního, si vyslouží přinejmenším opovržlivé pohledy.
Arabská kuchyně – historie a tradice

Pokud se vydáváme ke kořenům historie arabské kuchyně, musíme se přenést do beduínských dob, kdy kočovné arabské kmeny křižovaly poušť v karavanách a jíst mohly jen to, co šlo přepravit.
Arabská kuchyně – přehlídka chutí

Řekne-li se „arabský svět“, člověk si vybaví písečné duny od obzoru k obzoru; snědé muže, sklánějící se nad koránem, a ženy, zahalené v černých čádorech; mešitu se štíhlým minaretem a zvuk muezzína, svolávajícího k modlitbě.
Tunisko – pouští na velbloudech

Týden uprostřed pouště, jen pár velbloudů a naše karavana. Neseme si vodu, jídlo a pár dek, na kterých budeme spát. Jaká to je vydat se napospas rozpálené Sahaře? Skvělé! ;)
Írán – země nezištných lidí a pustých hor

Nebudu příliš přehánět, když prohlásím, že Západ dnes vnímá Írán jako hrozbu. Z médií se na nás mračí vousatí teroristé a rozohněný americký prezident slibuje „vymýtit zlo“. Tak jsem to „zlo“ chtěla vidět zblízka. A byla jsem překvapená…