Rubrika: Kraje, kam se nejezdí
Nepál IV: Pokhara aneb Jezero ve stínu Himálaje

Plavby ve vratkých bárkách nabízející výhledy na zasněžené štíty hor, hotely schované v zahradách plných květin, pouliční festivaly, jeskyně plná netopýrů a vodopády s jezírkem, co plní přání…
Nepál III: Džunglí a pralesem

Pod věčně zasněženým Himálajem leží krajina plochá jako kámen, sežehlá sluncem, zalitá kakaově hnědými řekami a pokrytá nejen rýžovými poli, ale i zachovalou džunglí. Národní park Chitwan je jedním z těch míst, kam přijíždějí turisté na safari…
Nepál II: Bída pod střechou světa

Co by byl Nepál bez Himálaje? Jen další zapomenutá zemička třetího světa, kde každodenní život znamená boj o pitnou vodu, trochu úrodné půdy a střechu nad hlavou…
Nepál I: Tisíc tváří Káthmándú

Jsou města moderní a historická, špinavá a luxusní, chaotická i dýchající klidem a pohodou. V některých vládne romantická atmosféra, jiná duní hudbou z nočních klubů. Hlavní město Nepálu Káthmándú by se dalo zařadit do všech skupin.
Jako malý kluk musel zabíjet, teď pomáhá dětem bez domova

Asi sedmnáctiletý Augustine je usměvavý a strašně milý kluk. Nechce se věřit, že je to bývalý dětský voják a ruce nemá poskvrněné školním inkoustem, ale krví…
(Nejen) o pákistánských ženách

Pákistán je daleko. O tom, jak tam lidé žijí, jak se mají a jaké mají potřeby většina z nás nemá ani ponětí. Zato velmi přesně „víme“, že je to nebezpečná země plná fanatických islamistů, kterou je třeba nenávidět…
Islámské země aneb Velké překvapení

Islám je dnes Západu prezentován jako hrozba. Od 11. září 2001 se (nejen) mezi Američany usídlil strach. Nemálo lidí si muslimy představuje jako snědé chlapíky s plnovousem, šátkem na hlavě a samopalem v ruce. Přitom…
Neuvěřitelná Kalkata

Přirovnání „bordel jako v Bengálsku“ jsem pochopila až po pár dnech v Kalkatě. Když si člověk zvykne na smrad, jízda v protisměru mu začne připadat normální a houkání aut přestane vnímat, překvapí ho lidé zvracející na kapoty okolních aut.
Kašmír aneb Dějiny bolavého ráje

Na světě jsou místa, která jsou krásná a přece tam nikdo nejezdí. Jsou tam totiž války a nepokoje, číhá tam nebezpečí. Za jeden z takových krajů je považován Kašmír, území rozervané mezi Pákistánem a Indií.
Šrínagar – indické „Benátky“

Kašmír je jeden z nejkrásnějších koutů Indie, přitom neustále zmítaný nepokoji. Najdete tu zapomenutou perlu: Šrínagar – jedno z nejromantičtějších měst na světě. Mnoho turistů sem ale nejezdí. Proč? Prostě se bojí.
Masajové: Tradice (ne)poskvrněné civilizací

Ostřílení cestovatelé považují Masaje za „zkažené“ západní civilizací. Turisti, přijíždějící do přímořských letovisek ve skupinách sestavených cestovkami, je obdivují jako „kulturní dědictví z doby kamenné“…
Írán – země nezištných lidí a pustých hor

Nebudu příliš přehánět, když prohlásím, že Západ dnes vnímá Írán jako hrozbu. Z médií se na nás mračí vousatí teroristé a rozohněný americký prezident slibuje „vymýtit zlo“. Tak jsem to „zlo“ chtěla vidět zblízka. A byla jsem překvapená…