Rubrika: Evropa na dosah
Kronplatz: letní cyklistika v Alpách pro děti i náročné sportovce
I když nejsou vrcholky hor zrovna pod sněhem, tedy hlavně v červenci a srpnu, pořád jejich svěží vzduch láká k aktivnímu pohybu. Kam se vydat v Alpách na kolo? Vyzkoušejte jízdu kolem Kronplatzu, kde cyklistické trasy nabízí snadné sjezdy i opravdické sportovní výzvy.
Mostar – svět tichých protikladů

„Jugoška“ byla vždycky in. Za minulého režimu bylo podívat se tam k „móři“ univerzálním snem. Dnes je to pěkná řádka let, co Chorvatsko trhá rekordy v počtu českých rekreantů na metr krychlový pláže – a jak vypadá klasická „pobytovka“ ve stanu pod borovicemi ví asi každý z nás; ať už z vlastní zkušenosti, nebo z nějaké parodické komedie.
Cestování za jídlem III. – Udělejte „sýýýr“. A čokoládu!
Kéž by byly bývaly slevomaty už za mých studijních let! Dokola jsem opakovala (a stále opakuji), že Evropu si nechávám na důchod. A přiznejme si to, hlavním důvodem je, že na ni nemám: dříve peníze, teď čas (když už se někam jede, tak pracovně, do Asie). Zájezdy se slevou na člověka dneska odevšad blikají, ale před deseti lety to tak nebylo. Absolvovala jsem jich tedy jen pár. Jeden z nejlepších jsme podnikli za sýrem a čokoládou… Hádejte kam?
7 důvodů, proč Řecko: Prozkoumejte tajemné antické památky a divoké podmořské dno!

Už jste několik měsíců nebyli na žádné cestovatelské výpravě a začínáte se cítit nesví? Co tahle si pro jednou oddychnout od všech těch exotik a vyrazit někam blíž? Třeba do Řecka? Nebude tam liduprázdno, ale jinak tahle cesta splní všechna vaše dobrodružná očekávání – potkáte se s místními lidmi, ochutnáte jejich domácí jídlo a v zelených lesích opuštěných ostrovů budete hledat starodávné památky!
Oostende – Přímořské letovisko pro ty, kteří chtějí víc, než se jen koupat
Když se řekne letní dovolená, téměř každému se vybaví středomoří. Pražící slunce, davy turistů smažící se na dece a po večerech balkánská hudba. Co když chcete na léto k moři, ale jinak? Ne se grilovat mezi tisíci Čechů, ale vyzkoušet si neznámé sporty a večer popít v baru pivo? Vyražte na západ. Zde taková letoviska najdete.
Norsko VI: Oslo – město muzeí

Pokud hlavní město Norska navštívíte v létě, budete nadšeni. Je to jako přímořské letovisko, akorát bez spalujícího slunce. Navíc je tu světlo I v noci! ;)
Norsko III: Fjordy, ledovce a hory

Kochejte se s námi nádhernou norskou přírodou! Navštívíme nejkrásnější fjord v zemi, zapsaný na seznamu UNESCO, i nejoblíbenější trekovou trasu, vedoucí po hřebeni mezi dvěma temně zelenými jezery…
Norsko II: Severská příroda nad i pod vodou

Národní parky s horskými vrcholy věčně zapadanými sněhem – to je to, co láká do Norska většinu turistů. Přitom zdejší příroda nabízí víc! Tentokrát se vydáme (nejen) do bažin za hnízdícím ptactvem…
Norsko I: Olympijská divočina

Norskou krajinu, zvrásněnou jako zmačkaný kus papíru, pokrytou hlubokými lesy a rozeklanou pustými horskými štíty, nemilují jen trollové. Jsem přesvědčená, že si ji oblíbí každý, kdo sem zavítá…
Whitstable – město ústřic

Do Anglie k moři? Proč ne. Letní Whitstable má pláže zalité sluncem, romantický přístav i výtečné ústřice známé po celé zemi. Narozdíl od jižní Evropy si tu navíc vyzkoušíte, jak se kdysi cítil Mojžíš: moře se zde s každým odlivem tajemně rozestoupí.
Canterbury: Vražda omylem a jiné povídky

Ještě než vymyslí stroj času, vydejte se na cestu do minulosti do Canterbury. Dlážděné uličky, katedrála, historické domy a audiovizuální expozice Canterburské povídky – to vše vás přenese o pár staletí zpátky.
Litva očima Martina Stillera
Cyklocestovatele Martina Stillera jsme se zeptali, kam v Litvě. Prý hlavně do tajemného hradu Trakai, kde můžete strčit hlavu do gilotiny, a na ochutnávku zepellinů – bramborových vzducholodí!
Chrám Boží moudrosti

Chrám Boží moudrosti – Hagia Sofia – se nachází v Istanbulu, městě na dvou kontinentech. Hned oproti se do výše tyčí Modrá mešita. Jsou jako dvě strany jedné mince.
Existuje Lochneska?!

Legendární Lochneská příšera se stala předmětem zkoumání. Výsledky vědeckého pozorování jsou šokující. Něco velkého a hýbajícího se tu prý skutečně je!
Vilnius – bohémský a jantarový

Procházíte-li se ulicemi litevského hlavního města a máte-li jen trochu rebelantskou duši, spíše než nádherné barokní architektury, pro níž se město těší titulu světového dědictví UNESCO, vás zaujme zdejší mládež.
Na kole po nejstarší železnici světa

3. května 1830. Z komínu vybafne obláček dýmu. Zvony canterburské katedrály oslavně zvoní a parní lokomotiva Invicta se vydává na cestu do Whitstablu. Někdejší trasu první železnice na světě dnes kopíruje cyklostezka.