Nepál II: Bída pod střechou světa

Co by byl Nepál bez Himálaje? Jen další zapomenutá zemička třetího světa, kde každodenní život znamená boj o pitnou vodu, trochu úrodné půdy a střechu nad hlavou. Everest v čele dalších osmitisícovek však láká turisty a zemi přináší nemalé zisky. Bohužel valnou většinu z nich zdejší obyčejní lidé nevidí.

Nenávidím kohouty – a to především toho, co s námi, na noc přiklopený proutěným košem, sdílí obydlí. Je kolem čtvrté ranní, když se jeho pronikavé kokrhání poprvé rozlehne hliněným domem. Hospodyně, o které manžel nemluví jinak, než jako o „matce toho malého děcka“, promptně vyskočí z peřin rozestlaných na zemi a seběhne do přízemí, aby postavila na čaj. Její kuchyně čítá otevřené ohniště a hliněný pultík s kamenem, na kterém se drtí koření spolu s česnekem a malými, zato neuvěřitelně chutnými rajčaty. Rodina Kamala Lamy, u které teď bydlím, je jedna z mála v nepálských vesnicích, která si dopřává dobré jídlo. Byť je to vždycky jen rýže s prostou zeleninou, díky směsi zázvoru, skořice a jakýchsi zelených listů natrhaných před domem předčí kdejaké speciality v káthmándských restauracích. Měla jsem štěstí. V domech okolo se neobtěžují pokrmy dochutit ničím jiným než špetkou soli.

Vstáváš až v šest ráno? Ty lenochu!

Překulím se na bok a zamžourám do ranního šera. Dědina Pudi Ghyang leží v distriktu Ramechhap a stejně jako drtivou většinu nepálských vesnic ji obklopují kopce. Kvůli nim se slunečnímu svitu těšíme až od nějakých desíti hodin, nicméně to místním nebrání vstávat neuvěřitelně brzo. Zatímco Kamalova manželka připravuje místní tradiční čaj, dům se plní štiplavý kouřem. „Ne, ani dneska si s vámi čaj nedám,“ rozmrzele kroutím hlavou a zavrtávám se hlouběji do spacáku, zatímco Lama nemilosrdně rozsvěcí světlo. V Nepálu se vstává brzo. Místní si dají tradiční kalorický čaj; lístky se vaří ve směsi mléka a vody přímo na ohni a výsledný nápoj se vydatně sladí; a pak se vydávají na pole. Jí se jen dvakrát denně: kolem desáté dopoledne a sedmé večer. Přestože porce rýže jsou obrovské, tlustého, dokonce ani plnoštíhlého člověka tu nenajdete. Občas si mezi místními připadám jako obr.

Nikdo z rodiny nemůže pochopit, že v Evropě běžně vstávám v devět nebo deset. Práce novinářky na volné noze, která si může dopřát dopoledne v posteli, zato pak sedí u notebooku do jedné v noci, jim prostě nejde do hlavy. Jsem pro ně lenoška, co by půlku dne prospala – a že se pak od osmi, kdy všichni zalehnou do postelí, zhasnou a utichnou, převaluji do půlnoci a nemůžu spát, už nikdo nevidí. Nicméně snaha zavděčit se po všech směrech se jim upřít nedá. „Nepotřebuješ něco? Musí to pro tebe být těžké, být tak daleko od všech vymožeností, na které jsi zvyklá,“ slyším každý den, až je mi to nepříjemné. Nepálci mají díky přílivu turistů jakés také představy o západním světě, takže si uvědomují, že žít bez sprchy a splachovacího záchodu, jen o rýži a zelenině a bez jediného pořádného obchodu desítky kilometrů daleko, je pro nás něco atypického. „Tady v Nepálu se k hostům chováme jako by byli bohové,“ vysvětluje mi Kamal jeho přehnanou péči o mé pohodlí. A je pravda, že milí nejsou zdaleka jen ke mně. V Nepálu je celkem běžné navštívit sousedy kdykoli se vám zlíbí; bez ohlášení a klepání na dveře. Pokaždé vás – v rámci možností – pohostí.

Ovoce, sýr a romantika

Pudi Ghyang je jedna z těch příjemnějších nepálských vesnic. Domy jsou prosté a nevede tam silnice, ale je tu čisto. Aby se sem člověk dostal, musí se osm hodin kodrcat v přeplněném autobuse – za tu dobu se ujede asi devadesát kilometrů! – a pak ještě přes hodinku pěšky zdolávat zalesněné kopce. Nicméně stojí to zato. Dostanete se na romantické úbočí pokryté zelenavými rýžovými políčky, které je poseté kamennými a hliněnými domky, ověšenými trsy kukuřic. Některá stavení mají modře malované trámy a obepínají je zahrady s rudými chilli papričkami, bílými ředkvemi a sytě žlutými květy rostlin pěstovaných na olej. Ve vyšších polohách se citrusové stromy ohýbají pod tíhou pomerančů a mandarinek, vzrostlé dřeviny zdobí obrovská pomela a pod obrovskými zelenými listy se ve stínu schovávají trsy dozrávajících banánů. Že jste pěkně daleko od domova připomínají obrovské bambusy vypínající se do nebes, jejichž listí šumí ve větru jakoby zpívalo, a pestrobarevné modlitební praporky, které zdaleka nevlají jen u místního buddhistického kláštera.

Štítky: , ,



Komentáře k článku Nepál II: Bída pod střechou světa

Buďte první, kdo přispěje do diskuze!




Zde je místo pro Vaši reklamu. V případě zájmu, mailujte.