…aneb co je v Karlštejně zajímavější než hrad! (Třeba tenhle voskový dělník ve středověké mincovně, kterou najdete ve zdejším muzeu ;))
Jeli jste na Karlštejn s celou rodinou a (co si budeme povídat – vcelku nezáživná a hlavně nekonečně dlouhá) prohlídka hradu děti zmohla? Dozvěděli jste se sice obsáhlé dějiny hradu Karlštejn (ze kterých vás nejvíc zaujalo to, co se ve skutečnosti nestalo – tedy pověsti o Karlštejnu), ale teď už máte toho poznávání tak akorát po krk?! Navštivte dvojici muzeí, která se nacházejí v pěkné vesničce uhnízděné v podhradí. Uvidíte, jak rychle to probudí vás a hlavně vaše ratolesti! Dost pravděpodobně budete na tyto expozice vzpomínat mnohem víc než na slavnou středověkou pevnost.
Muzeum betlémů (nejen na Vánoce)
Muzeum betlémů funguje po celý rok, a tak byste si ho neměli nechat ujít ani v případě, že se do Karlštejna nevydáváte zrovna v adventu. I když je fakt, že jak se začnou blížit Vánoce, muzeum zahalí příjemná sváteční vůně. To je cítit aroma pečeného perníku. Už tradičně zde totiž rok co rok probíhá výstava perníkových betlémů, z nichž většinu vytvářejí perníkářští mistři z Pardubic. Bohatě zdobené roztomilé figurky se schovávají v drobných slaměných chýškách a doplňuje je opravdové, pichlavé a vonící jehličí. Muzeum betlémů nemůžete minout – nachází se přímo na cestě na hrad.
V karlštejnském Muzeu betlémů je však dalších padesát sad vyřezávaných ze dřeva, užmoulaných z chleba, nebo vyrobených z cukru. Všechny betlémy, z nichž mnohé jsou pohyblivé, mají velkou historickou hodnotu. Nejstarší z 18. století vystihuje Ježíška v poněkud kompromitující situaci – při obřízce. V roce 2006 zde měli vystaven také unikátní betlém zdobený stříbrem a perletí, který dostal bývalý prezident Havel darem od Jásira Arafata.
Nejkrásnější karlštejnský betlém však naleznete v podkroví muzea, umístěném v nádherné barokní budově z 18. století. Zabírá pomalu polovinu půdy a s plochou osmdesáti čtverečních metrů je největším pohyblivým betlémem v Česku. Zdobí jej šestačtyřicet dřevěných figur a když se konstrukce hýbe, hraje vám k poslechu Karlštejnská pohádka. Podle ní se Ježíšek narodil právě tady a s dary za ním přišel kromě sv. Václava i Masaryk. Uvidíte také Bílou paní, která Mesiáši připíjí na zdraví, a tlupu husitů, hrnoucí se k hradní bráně.
Muzeum voskových figurín (jako živých)
Muzeum voskových figurín zahajuje kaleidoskop s obrazy klenotů českých panovníků, architektonických skvostů naší země a nádherné přírody. Potom se rázem ocitnete ve středověku: mezi dobovými řemeslníky, kteří vypadají jako živí a jsou zasazeni do autentického prostředí. V kamenném sklepení duní strašidelná hudba a ozývá se cinkot nářadí, když za rohem zahlédnete kata a náhle se ocitnete ve středověké věznici. Utrápení vězňové, zmoženi mučením, polehávají na zemi, nebo lomcují mřížemi.
Jak si žila vrchní část někdejší společnosti je k vidění ve druhém patře. K prohlídce zámeckých místností s osobnostmi jako Karlem IV., Rudolfem II., Napoleonem nebo Marií Terezií, hraje libá hudba. V posledním sále pak uvidíte plejádu slavných osobností: jsou tu Masaryk i Havel, Dvořák a Smetana, Matka Tereza i usměvavý voják Švejk. Prohlídku symbolicky uzavírá Praotec Čech se siluetou Řípu za zády. Muzeum voskových figurín leží na kopci nad obcí Karlštejn, jen pár kroků od hradní brány.
Komentáře k článku Muzeum betlémů a Muzeum voskových figurín Karlštejn (1)