Utahané vlaky, pobřeží poseté lidmi a odpadky, jeřáby na obzoru. To je Krym, sen každého zazobaného ruského rekreanta. A taky úchvatné hory – do kterých vás však často nepustí!
Pobřeží Krymu, autonomní republiky v rámci Ukrajiny, si žije vlastním životem. Oproti zbytku země (alespoň těch částí, které jsme viděli), působí luxusně a nabubřele. Především: je tu nesrovnatelně dráž. Ostatně právě sem se v sezóně valí davy ruských turistů na dovolenou u moře. A tak se ceny pouličního občerstvení, coly a suvenýrů šplhají do výšek, které by člověka nepřekvapily ani u nás.
Přeplněná letoviska
Na Ruskou riviéru, jak je (celkem příznačně) nazýváno krymské pobřeží, přijíždíme brzy ráno. Subtropické pásmo, široké asi deset kilometrů, je poseto letovisky, hotely, restauracemi a kempy. Na Ukrajince tu moc často nenarazíte. Žije jich tu o polovinu méně než Rusů. Původních Krymských Tatarů je ještě méně – 13 %.
Zpočátku jsme pobřežím Krymu nadšení. (I když musím přiznat, že ten dojem je možná zkreslený: není to dlouho, co jsme opustili pláže průmyslového Mariupolu a ve srovnání s nimi by se jako „ráj“ jevilo kdeco.) Pláže, moře, hudba, trhy se suvenýry a občerstvením. Není divu, že si krymská letoviska už v 19. století oblíbili příslušníci vyšších ruských společenských vrstev, carskou rodinu nevyjímaje. Kolem revoluce se vše obrátilo a na Krym se vydali rekreovat dělníci a pionýři. Avšak netrvalo dlouho a luxusní vily obydleli hlavně straničtí funkcionáři a papaláši.

Nebýt všudypřítomného nepořádku, byl by Krym přepychovým místem pro letní dovolenou. Kousek od přeplněné pláže, na níž se krom opalujících se Rusů válí odpadky, je černočerná trať. Příkop kolem zdobí hromady PET-lahví, papírových i plastových obalů a zbytků jídel. A moře? I když pominu, že v něm tu a tam plave igelitový sáček, stejně se mi do něj nechce. Voda není nejčistší a pláž praská ve švech.
Není zlato, co se třpytí
Po příjezdu na Krym jsme se ocitli ve Feodosiji. Spolu s Jaltou a Aluštou patří mezi zdejší nejznámější letoviska. Město má tu (ne)výhodu, že je na turisty připravené. To, co potřebujete, lehce seženete na každém rohu. Pohledy, poštu, restauraci, cukrárnu, obchodní dům. Samozřejmě si musíte připlatit, ale ceny jsou srovnatelné s našimi.
Už feodosijské nádraží stojí za povšimnutí. Patrně historická budova je nově omítnutá. Ostatně jako všude na Ukrajině. V jakémsi cestopise jsem se dočetla, že je to jen „atrakce pro cizince“. Něco na tom bude; ať jsme se ocitli kdekoli, nestačili jsme se kráse nádražních budov divit. Paradoxně tu neexistuje špína, ba ani prach. Všechno je upravené a čisté, ve větších městech blikají elektronické informační tabule. Zcela objektivně: ukrajinská nádraží se s těmi našimi nedají srovnávat! Horší to je, když se zajdete podívat k někomu domů.
Feodosija je plná zajímavých historických budov, ostře kontrastujících se zaneřáděnými ulicemi a skromnými domy místních. Záchod v budce na zahradě, improvizovaná sprcha v krpálku za domem, skřípající dveře, co nejdou zavřít, a staletá střecha pochybného těsnění – to všechno je na Ukrajině (a to i v turistických oblastech) dodnes normál. Co se týče feodosijských pamětihodností, za pozornost určitě stojí místní mešita, do jejíchž interiérů se dá nahlédnout oknem.
Zapovězený kraj a pomalé vlaky
Nedaleko Feodosije se rozkládá přírodní rezervace. Romanticky založení rekreanti, kteří dávají přednost klidu před halasnou zábavou, putují z centra města právě sem. Autobusy, směřující z Feodosije podél pobřeží, jezdí každých deset minut. Turisti se do nich skládají ještě v mokrých plavkách, vyskakují o pár kilometrů dál a zas se vrhají do moře. Chvíli mi to vrtá hlavou: co je na odlehlejších místech lepší? Špinavo je všude stejně – ve městě i na venkově, na zemi i ve vodě.
Jak zabrousíme z města trochu dál, mám jasno. Překrásné hory a skalní útesy, vyrůstající ze zeleného podrostu, nám vyrazí dech. Tak takhle vypadá „panenská ukrajinská příroda“, o které tolik píšou v průvodcích a my na ni od Zakarpatí ne a ne narazit. Přes veškerou únavu jsme z autobusu doslova vyběhli. Radost ze zelenajících se úbočí spadajících do modravého moře však nemá trvat dlouho…
Ještě než stihnu udělat první snímek, už si to k nám žene muž v uniformě. Prý co tu děláme a kde máme povolení. Nestačíme se divit. Na Ukrajině se zkrátka do přírodních rezervací nesmí! Prý se musíte nahlásit, přidat k organizované skupině, předložit doporučení… Snad to má ochránit zdejší přírodu. Jenže co je to za systém, když nás nenechají lesem ani projít, zatímco kousek za hranicemi chráněného území může tlupa rekreantů beztrestně nechat horu vypitých lahví s pár plechovkami navrch?!
Komentáře k článku Pár dní na Krymu… (1)