Pod věčně zasněženým Himálajem leží krajina plochá jako kámen, sežehlá sluncem, zalitá kakaově hnědými řekami a pokrytá nejen rýžovými poli, ale i zachovalou džunglí. Národní park Chitwan je jedním z těch míst, kam přijíždějí turisté na safari a nakonec si krom zážitků s divokými zvířaty odnášejí i vzpomínky na domorodce, jejichž životy jsou prosté a romantické, nicméně často i velmi těžké.
Ranní ulice Káthmándú jsou nepodobné tomu, jak vypadají večer. Zatímco za tmy duní turistická enkláva Thamel v rytmu západní hudby a vůně italské pizzy a propečených steaků se mísí s všudypřítomným smogem, kolem šesté je tu jako po vymření. Jen těžko hledám cestu k hlavní silnici, ze které den co den vyjíždějí turistické autobusy směrem na jih, do národního parku Chitwan. Neztratit se není úplně jednoduché, protože včerejší obchůdky se zbožím vyskládaným do ulic zmizely za plechovými roletami a dveře obtěžkané masivními zámky jsou jedny jako druhé. Na ulicích je ticho a pusto. Krom taxíků, z nichž se line kouř marihuany, tu jsou jen cyklorikši – „dopravní prostředky“ tolik typické pro tento kout Asie, které svým „řidičům“ přináší krom velmi malých zisků bolesti kloubů. Vyhublí Nepálci podřimují na sedátcích svých rikš, nebo zametají nepořádek kupící se u zdí domů. Něco jako odpadkový koš v Káthmándú neexistuje, a tak ať se chcete zbavit čehokoli – od PET-lahve přes banánovou slupku po obal od čokolády – musíte to zahodit na zem. Ráno co ráno se hromady odpadu zapalují, a tak při cestě k autobusu míjím desítky planoucích ohňů, obsypaných bezdomovci, kteří se přišli ohřát.
Kniha džunglí versus skutečnost
Do autobusu se skládají především běloši. Turistický autobus se od těch místních příliš neliší – sedačky jsou stejně rozviklané a špinavé, okénka netěsní a sjeté pneumatiky nahánějí hrůzu. Zásadní rozdíl je patrný až na cestě. Zatímco lokální hromadná doprava funguje tak, že se staví kdekoli, kde chce někdo nastoupit, a pak se v serpentinách uhání zběsilou rychlostí, cestování „turistickou třídou“ je o poznání pohodlnější a bezpečnější. Zaplníme sedadla a tím to končí – nikdo se neskládá do uličky, nehodí vám do náruče dítě, které už doslova není možné umístit jinam, a střecha zůstává vyhrazená jen pro zavazadla, takže nehrozí, že vám cennosti v krosně někdo rozsedne. Zato obchodníčků tísnících se u okének a nabízejících půllitrovky coly a čokoládové tyčinky přibylo a jsou o poznání dotěrnější než ti, kteří s pytli mandarinek a sáčky oříšků obcházejí místní autobusy.
Návštěva národního parku Chitwan je způsob, jak si poměrně pohodlně dopřát návštěvu opravdové nepálské džungle. Asi stopadesátikilometrová cesta sem zabere kolem šesti hodin a na místní poměry je velmi luxusní – na oběd se staví v restauraci, která se pyšní čistými záchody! Nepřekvapuje mě, že se do Chitwanu hrne tolik turistů. Unikátní přírodní park, konzervující zachovalou džungli na více než devíti stech čtverečních kilometrech, je jednou z nejlepších rezervací v Asii. Ne nadarmo je Chitwan zapsán na seznamu UNESCO. Žije tu více než pět set nosorožců a asi devadesát tygrů. Můžete narazit na leopardy, lenochody, bizony, hyeny a krokodýly. Národní park je domovem pro celkem čtyřicet sedm druhů savců, přes pět set druhů ptáků, sto padesát druhů motýlů, sedmačtyřicet druhů plazů a sto dvacet šest druhů ryb. Nepřekvapí, že Ryduard Kipling vybral svým hrdinům z Knihy džunglí nepálská jména. „Hátí“ znamená slon právě v nepálštině; „bálú“ je zase medvěd.
Takhle člověka lákají prodejci předplacených dovolených v Káthmándú. Za třídenní program chtějí od šedesáti dolarů výš, což se na první pohled zdá velmi výhodné, ale když do Chitwanu dorazíte, zjistíte, že vše se dá pořídit ještě levněji. „Nenech se nachytat,“ radí mi nepálský kamarád Binod ještě než se vypravím na cestu, „některé cestovky dokonce tvrdí, že vybírají hodně peněz, protože padesát procent věnují na charitu. Schválně jsem byl takhle zkontrolovat, jestli jedna z nich postavila v Chitwanu školu, jak slibovali. Manažer jen mávl rukou do jakéhosi pole a řekl mi, že právě koupili pozemek a začnou stavět. To bylo asi rok poté, co mí známí s tou předraženou cestovkou jeli. No, hlavně že má šéf nový auto!“ Ironicky se ušklíbnu. A hořce se usmívám znovu, když autobus zastaví v Chitwanu. Ukáže se, že srdce samotného národního parku je velmi těžce přístupné. Veškeré atrakce probíhají na jeho okraji, všechno je přizpůsobené turistům a člověk si spíš než jako v divočině připadá jako na návštěvě netradiční ZOO.
Pralesní zabijáci a divoké tance
Jen co se autobus zastaví, obsypou ho davy výřečných mladíků, kteří se vás jeden přes druhého snaží přesvědčit, že právě jejich hotel je ten nejlevnější a nejlepší a pokud se vydáte s nimi, nejenže ušetříte, ale čekají vás zážitky, na které nikdy nezapomenete. Vzhledem k tomu, že místo neznám a kolem malého hliněného plácku se rozkládají jen pole, nezbývá mi, než alespoň na oko jednomu z nich uvěřit. Shiva, věčně rozesmátý průvodce, který touží po tom provádět turisty i v horách, se ukáže být dobrým společníkem. „Za pokoj budeš platit sto padesát rupií, ale nikde to neříkej,“ upozorňuje mě, „cena pro ostatní je dvě stě.“ Tak jako tak je to na naše poměry levné. Jedna nepálská rupie je totiž asi pětadvacet haléřů.
Komentáře k článku Nepál III: Džunglí a pralesem
Buďte první, kdo přispěje do diskuze!